Avrupa Tesisatçı

Avrupa Tesisatçı; Sektördeki 20 yılı aşkın tecrübesiyle kurumsal sıhhi tesisat firmasıdır. Hem konut hem de ticari müşteriler için geniş bir hizmet yelpazesi sunuyoruz.

İletişim

İstanbul'un her ilçesinde tıkanıklık açma ve özel temizlik hizmetleri sunuyoruz.

+90212 446 46 30

[email protected]

Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Cihazla Su Kaçağı Tespiti

0530 867 72 25

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle beraber su kaçağı tespiti için kullanılan cihazlar da tespit açısından kolaylık sağlamıştır. Dinleme cihazları, cihazla su kaçağı tespitinde en çok kullanılan tespit araçlarındandır.  Noktasal veriler ile tespit edilmesini sağlayan dinleme cihazları sayesinde en fazla iki kalebodur yerinden çıkarılarak kaçak onarımı yapılmaktadır.

Geçmiş zamanlara baktığımızda neredeyse tüm mutfak kalebodurları yerinden kaldırılıp kaçak tespiti yapılıp, tadilat yapılırdı. Sıcak su kaçak tespiti termal kameralar ile yapılırken, soğuk su kaçak tespiti akustik dinleme cihazları ile yapılır. Cihazla su kaçağı tespiti amacı kırma ve dökmenin en aza indirilmesidir.

 

Su kaçağı olup olmadığını anlamamız çok zor değildir. Örneğin;

Su faturanız olması gerekenden fazla geliyorsa su kaçağından söz edebiliriz.

Duvarlarda oluşan küflenme veya kabarma su kaçağı belirtilerindendir.

Komşularınızdan evlerinde su damladığına dair şikâyet ile karşılaşıyorsanız su kaçaklarından şüphelenebiliriz.

Cihazla su kaçağı tespiti yapan firmalar size garanti kapsamında ürünler kullanıp kullanmadığına dikkat etmeniz gerekir. Yapılan işlemleri size bir kâğıda yazmaları da oldukça önemlidir. Daha sonra yaşadığınız bir sorun karşısında muhatap bulabilmek adına bu ince ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Üst kattan mı yoksa alt kattan mı kaçak olduğunu bazen anlamayabilirsiniz. Bunun için en doğru olanı su kaçağı tespiti eden tesisatçılar ile iletişime geçmektir. Pis su kaçaklarını tahmin etmek diğer kaçaklara oranla daha zordur. Pimaş borularına gönderilen kamera ile tespit edilmektedir. Kaçağın kırıktan, çatlaktan mı yoksa tıkanıklık mı olduğu anlaşılarak tadilat planı çizilir. Sertifikalı personellerden hizmet almaya özen göstermelisiniz. Ayrıca kurumsal firmaları tercih etmekte fayda vardır.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Tesisat borularının yıpranması veya tesisatın yanlış uygulanması su kaçaklarının oluşmasına sebep olabilir. Sunulan hizmet hem sizi hem de eğer etkiliyorsa komşularınızı memnun eder. Çünkü bu durum ister istemez rahatsız edecektir. Cihazla su kaçağı tespiti yaparken fiyat değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi ise her işlem aynı değildir. Kimi işlemler uzun sürer ve farklı işlemler gerektirir.

Akustik dinleme cihazları, termal kamera ve pimaş görüntüleme kamerası kullanılan cihazla su kaçağı tespit ekipmanlarıdır. Elimizde bu ürünlerin olması tespiti yapabileceğimiz anlamına gelmez. Bu işin uzmanı da olmak gerekir.

Yüksek basınç su kaçaklarının oluşmasına sebep olmaktadır. Gece ve gündüz suyun basıncı farklılık göstermektedir. Bir diğer su kaçağı sebebi koç vuruşu denilen durum olabilir. Koç vuruşu, gün içinde sürekli olarak açıp kapatılan ve ani kapatılan musluklarda basınç kaybı meydana gelmektedir. Sürekli olarak ani aç kapa yapılması basıncın çıkıp çıkıp inmesine koç vuruşu denmektedir. Bir diğer sorun ise korozyondur. Kalitesiz olan su boruları su sızıntılarına sebep olabilir. Binaların yapısındaki bozukluklar bina eskidikçe artmaktadır. Binanın temelinde de değişimlere sebep olur. Su sızıntıları da kanalizasyona bağlı olarak ilerlemektedir.

Yapılması gereken şey hem daha az maliyetli hem de kısa zaman içinde çözülecek olan durumu işin uzmanlarına bırakarak cihazla su tespitini yaptırmaktır.

Su Kaçağı Bulma

Komşularınızın veya sizin başınıza gelebilecek durumlardan biri de su kaçaklarıdır. Genel olarak su kaçakları alt komşuya damlama şeklinde görülür. Teknolojinin gelişmesiyle beraber bu durum kolaylıkla çözümlenmektedir. Kırma veya dökme yapmadan sorunlu bölgeyi tespit ederek kolaylıkla tadilatı yapılmaktadır.

Su kaçağı tespiti yapan firmaların garanti verip vermemesine dikkat etmek gerekir. İşinin uzmanı kişiler bu konuda garanti vermektedir. Evdeki su kaçaklarını tespit eden firmaların fiyatından ziyade su kaçaklarını nasıl tespit ettiklerine özen göstermek gerekir. Öncelikle genel olarak su kaçağı tespiti yapan firmalar, şebeke suyunu kontrol ederek işe başlamaktadır. Daha sonra sorun var ise akustik dinleme cihazı ile sorunlu yer tespiti yapması gerekmektedir. Bu yöntem ile sadece tek bir fayans kırılarak su kaçağı tadilatı yapılmaktadır. Eğer bir sorun görüntülenmezse pimaş içi kamera sistemi ile görüntülenir. Sıcak su kaçakları için ise termal görüntüleme sistemi kullanılmaktadır. Bu konuda uzman kişiler tespiti kolaylıkla, doğru yöntemleri uygulayarak tespit eder. Ayrıca firmaların size hangi işlmleri yaptığına dair fatura veriyor olması da oldukça önemlidir.

Evde, iş yerlerinde sık sık yaşanan bu durumu nasıl fark ederiz?

Kombi suyunda eksilmeler mevcut ise akıllara su kaçağı gelebilir.

Tavandaki, duvardaki ıslaklıklar veya kabarmalar su kaçağı olduğunun göstergesi olabilir.

Fayans aralarındaki derzlerin sararması akıllara su kaçağının olmasını getirebilir.

Su faturanız normal gelen tutardan fazla geliyorsa su kaçağı akıllara gelebilir.

Sadece kullanım durumunda sızma var ise pis su kaçağından söz edilebilir.

Muslukalr kapalıyken dönen su saati su kaçağı belirtilerinden biridir.

Kombi suyunda azalma oluşuyor ise, kalorifer tesisatında oluşan bir kaçaktan söz edilebilir. Kimyasal ilaç yöntemiyle su kaçağı tespit edilirse, fayans kırma işlemi gerçekleşmeden su kaçağı onarımı tesisatçılar tarafından gerçekleşir.

 

Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Eskiden su kaçağı olduğu zaman neredeyse tüm banyo veya mutfak fayansları kırılmak zorunda kalıyordur. Teknolojinin gelişmesiyle ya bir veya birkaç kalebodur ya da herhangi bir kırma işlemi yapılmadan su kaçağı tamiri yapılmaktadır.

Su kaçağı bulma işlemini en doğru bu işle uğraşan tesisatçılar yapmaktadır. Kendimiz bunun çözümünü yapamayız. Tespiti evde bilinçsizce yapılacak kadar kolay değildir. Kendimiz yapmaya çalışsak daha masraflı hale gelir. Su kaçağı tespiti mutlaka cihaz yardımı ile yapılır.

Su kaçağı bulma amacıyla kullanılan cihazlar üç kategoride ele alınır. Bunlar;

Atık su kaçakları için kullanılan cihazlar, pimaş borularının görüntülenmesini sağlayan cihazlar kullanılır.

Temiz su için kullanılan cihazlar, özel dinleme cihazları ve su tesisatı test pompaları ile su kaçağı olan bölge tespit edilir.

 

İzolasyon kaçakları için kullanılan cihazlar, termal kameralar ile görüntüleme yapılarak tespit edilir. Çünkü tespiti oldukça zordur. Dışardan bakıldığında çözülecek bir durum değildir. Çoğunlukla yanlış izolasyon nedeniyle oluşur. Çoğunlukla teraslarda olur.

Su kaçağı tespiti için kullanılan yönteme göre fiyat verilmektedir. Bazı işlemler meşakkatli iken bazı işlemler oldukça kolay olabilir. Bu durum da fiyatı etkilemektedir. İyi bir araştırma yaparak firma seçimi yapmanız gerekir. 

 

Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Tıkanan lavaboların sebebi genellikle yanlış döşenmiş gider boruları veya eskimiş tesisatlardan kaynaklanmaktadır. Biriken artık yemekler, saç ve sakal artıkları, lavaboya dökülen yağlar gibi etkenler de bu tarz durumlara sebebiyet vererek lavaboların tıkanmasına yol açmaktadır. Yaşadığınız bu tarz olumsuz durumlarda Avrupa Tesisatçı ailesi olarak daima yanınızdayız.

. .

 

Bir cevap yazın

Call Now ButtonHemen Ara